• Logga in
    • Sök
    • Kategorier
    • Senaste
    • Taggar
    • Populära

    Även tjejer kan spela tv-spel

    Spel
    humor spel
    1
    1
    1188
    Laddar fler inlägg
    • Äldst till nyaste
    • Nyaste till äldst
    • Flest röster
    Svara
    • Svara som ämne
    Logga in för att posta
    Det här ämnet har raderats. Endast användare med ämneshanterings-privilegier kan se det.
    • Mikael
      Mikael Senaste redigerad av Mikael

      Man ska inte tro att man är överlägsen bara för att man är kille 😉 Plus, varför vill vi inte ha mera kvinnliga spelare?

      XBox Girls Get Revenge

      XBox Girls Strike Back

      Sjukt kul är det iallafall 😛

      Jenkler IT AB - Er leverantör för e-handel, hemsidor och IT-support - 073-731 76 64

      Ett svar Senaste svaret Svara Citera 0
      • 1 / 1
      • Första inlägget
        Sista inlägget
      • Tjäna kryptovaluta genom att spela roligt RPG likande spel

        Mikael
        Ett mer avancerat kryptovaluta spel att tjäna pengar på

        Det finns många sätt att tjäna gratis kryptovalua på. Utmaningen är att hitta något som just passar dig och är roligt. För som vanligt så får man grinda när något är gratis. Själv så gör det inte så mycket eftersom jag ändå spelar massor av spel på tex Playstation där man lägger ner mycket tid och egentligen bara får lite troféer man kan skryta med. Då kan man lika gärna lägga den tiden på att lära sig om kryptovaluta samt få en liten slant.

        Jag har skapat en svensk klan på detta spel som heter UEX som alla som är aktiva och kan svenska kan gå med i. 🙂

        Klicka här för att komma till spelet

        När du kommer till spelsidan så klickar du på register för att registrera dig. Efter att du har kollat in spelet och följt guiden i spelet hur det funkar så kan du gå med i klanen om du vill. Detta gör du genom menyn CMW -> My VMP. Där kan du sortera på klaner som pratar svenska och då hittar du UEX.

        Vi ses där 😉

        Om du vill veta mer kom kryptovaluta så kolla in denna tag på sidan.

        Spel
      • Tjäna pengar genom roliga spel och få kryptovaluta

        Mikael
        Tjäna pengar genom kryptovaluta

        Jag har totalt snöat in mig på att leka lite med kryptovaluta. Har lagt mycket tid nu på att hitta de tjänster som faktiskt fungerar. Tycker det är viktigt att testa saker innan man rekommenderar det till vänner m.m. Värt att nämna är att man inte blir rik men det är ändå kul att spela lite spel och få tillbaka något iallafall.

        Det finns många tjänster där ute som lovar guld och gröna skogar. Man märker snabbt att det är lätt att registrera sig på fel sidor som bara försöker lura dig eller slösa din tid. Detta är den första faucet / mining verktyg som jag känner är rolig på riktigt 🙂

        Gör så här för att börja spela och tjäna kryptovaluta helt gratis

        rollercoin-review.jpg

        Börja med att skapa ett Rollercoin konto.
        Längst ner på sidan som du kommer till står det Sign up. Klicka på den och börja bygga ditt mining imperium.

        När du sedan har spelat ett tag så kommer du behöva en bra tjänst för att flytta dina pengar kostnadseffektivt till. Även här finns det många att välja på men jag rekommenderar att du väljer denna faucet och microplånbok.

        Sist men inte minst så behövs det ett säkert ställe att spara din kryptobvaluta. Det finns massor olika kryptoplånböcker där ute. Jag rekommenderar denna kryptoledger.

        Om du tycker att detta är kul så kan jag även rekommendera ett svårare kryptospel där du kan tjäna pengar. Kolla in detta krypto spel. Där har vi en UEX klan som du kan gå med i om du vill.

        Frågor och svar Vad är en kryptoledger?

        En ledger är en offentlig huvudbok som är ett register. Huvudboken upprätthåller deltagarnas identiteter anonymt, deras saldon i kryptovaluta och ett register över alla transaktioner som utförs mellan nätverksdeltagare.

        Vad är kryptovaluta?

        Kryptovaluta är ett digitalt betalningssystem som inte förlitar sig på banker för att verifiera transaktioner. Det är ett peer-to-peer-system som kan göra det möjligt för vem som helst att skicka och ta emot betalningar var som helst i världen.

        Istället för att vara fysiska pengar som bärs runt och växlas i den verkliga världen, existerar kryptovalutabetalningar enbart digitalt i en databas online som beskriver specifika transaktioner. När du överför kryptovaluta registreras transaktionerna i en offentlig ledger. Kryptovaluta lagras i digitala plånböcker.

        kryptovaluta fick sitt namn eftersom den använder kryptering för att verifiera transaktioner. Detta innebär att avancerad kodning är involverad i lagring och överföring av kryptovalutadata mellan plånböcker. Syftet med kryptering är att ge säkerhet och säkerhet.

        Den första kryptovalutan var Bitcoin, som grundades 2009 och är fortfarande den mest kända idag.

        Vad är en faucet?

        En kryptofaucet är en app eller en webbplats som distribuerar små mängder kryptovalutor som en belöning för att utföra enkla uppgifter. De får namnet "kranar" eftersom belöningarna är små, precis som små droppar vatten som droppar från en läckande kran.

        Men i fallet med kryptokranar skickas små mängder gratis eller intjänad kryptovaluta till en användares plånbok. För att få gratis krypto måste användarna utföra enkla uppgifter som att titta på annonser, produktvideor, slutföra frågesporter, klicka på länkar (var försiktig!) eller fylla i en captcha.

        Krypto-kranar är verkligen inte ett snabbt sätt att bli rik. Ju enklare uppgiften är, desto mindre belöning. De flesta webbplatser erbjuder en lägsta utbetalningströskel, så belöningarna som du tjänar genom att slutföra uppgifter sätts in i en onlineplånbok på webbplatsen. En användare kan få denna belöning endast efter att den lägsta inställda tröskeln är uppnådd. Med de bästa kryptokranarna kan detta ta bara en dag, men ofta kan det ta längre tid än en vecka.

        Spel
      • Jag gillar Spyro, men inte Svamp-Bob

        Michael

        Jag har aldrig spelat Spyro tidigare. Jag hade inget PS1 som barn och skaffade aldrig något av PS2-spelen, men fick ett bra första intryck av trilogi-remaken efter att ha testat det som hastigast i en butik.

        spyro.jpg

        Efter att ha införskaffat det så bestämde jag mig för att testköra det i går kväll och måste säga att det är ett spel helt i min smak. Eftersom jag har hundratals spel hemma jag aldrig har provat så har jag väldigt lite tålamod med spel. De ska helst sätta igång omdelbart med full fart utan ett massa onödigt snack och vara roliga att spela på en gång, annars provar jag någonting annat.

        Spyro 1 gör just det. Öppningssekvensen är över efter typ en minut. Ett orc-liknande monster lackar ur och förstelnar alla drakar i riket förutom Spyro. Nu är det upp till Spyro att upphäva deras förtrollningar. Tack så mycket, det är allt jag behöver veta, nu kör vi! Spelet bjuder sedan på snabb förflyttning med svinbra kontroll, otroligt läcker grafik, viss utmaning samt roliga attacker och manövrar. Spyro kan rusa in i fiender eller spruta eld och är bra på att glidflyga. Därtill bjuds det på en viss frihet att välja vilka banor man vill spela, så länge man uppnår ett visst antal samlarföremål kan man ta sig vidare. Förvisso är laddningstiderna lite för långa, men å andra sidan tycker jag att det ska straffa sig att dö. Svenska röster finns, vilket alltid gör mig glad, även om man kan diskutera kvaliteten på de översättningsbyråerna vi har.

        Härom veckan hade jag även införskaffat Spongebob SquarePants: Battle for Bikini Bottom ‑ Rehydrated och i princip allt positivt jag har sagt om Spyro kan man säga motsatsen om gällande Spongebob. Förflyttningen är seg och dan, attackerna är väldigt begränsade och striderna lätta och tråkiga. Grafiken är okej tekniskt sätt (åtminstone på PS4, ser fulare ut till Switch), men omgivningarna är inte särskilt estetiskt tilltalande, faktiskt ganska motbjudande i mina ögon. Lägg dessutom till allt onödigt pladder som andra karaktärer bjuder på, men jag får anta att det är något som Spongebob-fans välkomnar. Jag har ej spelat originalet, men det är uppenbart att de lämnat kvar allt som känns förlegat i dag, det vill säga bland annat osynliga väggar och platser som ser ut att tillhöra banan, men egentligen är out of bounds. Jag spelade max 20-30 minuter, men första intrycket var inte alls bra. Ytterst mediokert spel.

        Spyro däremot rekommenderas varmt till alla plattformssugna!

        Spel
      • Högsta kortet

        Michael

        Utvecklingsår: 2013
        Utvecklat i: Javascript/HTML5

        Spela

        Ett enkelt "spel" jag skapade för att komma igång med HTML5-canvas.

        huvudbild-6.png

        Spel
      • Röj minor

        Michael

        Utvecklingsår: 2011
        Utvecklat i: Java

        Ladda ner

        1-2.png

        2-2.png

        huvudbild-5.png

        Spel
      • Finns i sjön

        Michael

        Utvecklingsår: 2011
        Utvecklat i: Java

        Ladda ner

        1-1.png

        2-1.png

        huvudbild-4.png

        Spel
      • Djurgårdar'n & derbyt

        Michael

        Utvecklingsår: 2008
        Utvecklat i: Adventure Game Studio

        Ladda ner

        Mitt tveklöst ambitiösaste och mest uppskattade spel (i ärlighetens namn kanske också det enda ambitiösa och uppskattade spelet). Ett peka-och-klickaäventyr i klassiskt stil, komplett med röstskådespelare och det går att interagera i princip med allt i omgivningen. Publicerades på Forum1891 på SvenskaFans.com och folk hörde av sig år efter release och bad om uppföljare. En sådan har dessvärre inte blivit av.

        Sagt om spelet: "Man får ju en jävla nostalgikick och Maniac Mansion-flashback. Det var ju på den tiden som punghåret var något nytt och Sensible Soccer snodde många timmars sömn. Hoppas på del 2 även fast det kanske är för mycket begärt. Jag ser framför mig hur jävla mycket tid som ändå måste ha lagts ner. Hur som helst så var det skitkul." /Rattlehead

        huvudbild-3.png

        Djurgårdar'n & derbyt (DIF - AIK) - Ett gratis peka-och-klicka-äventyr

        Spel
      • Banana eater

        Michael

        Utvecklingsår: 2006
        Utvecklat i: Game Maker

        Ladda ner

        Ett spel där man ska äta så många bananer som möjligt på utsatt tid, gjord för Ghost Recon: Jungle Storm-klanen The Ass monkeys som jag då var en del av. Grafiken stod Tobias, även känd som bad_ass_monkey, för.

        Spel
      • Luddes äventyr

        Michael

        Utvecklingsår: 2006
        Utvecklat i: Game Maker

        Ladda ner

        Det andra spelet med Ludde i huvudrollen, den här gången ett äventyrsspel.

        huvudbild-2.png

        6.png

        5.png

        4.png

        3.png

        2.png

        1.png

        Spel
      • Ludde - Ett plattformsspel med hunden Ludde i huvudrollen

        Michael

        Utvecklingsår: 2005
        Utvecklat i: Game Maker

        Ladda ner

        Ett plattformsspel med hunden Ludde i huvudrollen. Ludde kommer ursprungligen ifrån min tidiga barndom då han figurerade i min egna serietidning som utkom i slutet av 90-talet (i ett exemplar per nummer).

        huvudbild-1.png

        Spel
      • Pong - Ett simpelt litet spel

        Michael

        Utvecklingsår: 2004
        Utvecklat i: Game Maker

        Ladda ner

        huvudbild.png

        Spel
      • Bov - Spel där man lever livet som kriminell

        Michael

        Utvecklingsår: 2003
        Utvecklat i: Game Maker

        Jag spelade under den här tidsperioden Grand Theft Auto III fortfarande för fulla muggar och ville skapa ett spel där man lever livet som kriminell. Innehåller allt från bankrån till biljakter och inbrott för att få tag på narkotika!

        bov.jpg

        Bov (Game Maker-spel från 2003)

        Spel
      • Topp 5 bästa PS4-spelen

        Michael

        Hej! Det är dags att summera den förra generationen. Visserligen lever PS4 vidare och jag kommer som sagt att hänga kvar här länge, men det är uppenbart att utvecklare numera lägger krutet på de nya konsolerna. Inte minns märks det i Watch Dogs: Legion vars PS4-version lider av allvarliga buggar som inte PS5-versionen har. Därför ser jag det som bra tajming att rangordna mina favoriter nu.

        Eftersom jag inte har oändligt med tid så har jag inte hunnit spela alla PS4-spel som finns, vilket kanske är varför din favorit uteblir. Vissa andra hyllade titlar har jag spelat, t.ex. Red Dead Redemption 2, men jag tycker helt enkelt inte att de är särskilt roliga och därför platsar de inte.

        Minecraft
        Tråkigt val kanske då Minecraft första gången släpptes långt före PS4 kom, men spelet är ett av mina absoluta favoritspel. Jag testade först det kreativa läget och tyckte allt var astråkigt, men när jag något år senare spelade överlevnadsläget tillsammans med kamrater blev det en helt annan grej. Det blir mycket roligare att bygga när man måste samla ihop resurser i stället för att ha oändligt med dem. Om jag bara fick spela ett enda spel för resten av livet hade det förmodligen blivit Minecraft.

        Far Cry 5
        Älskar spelvärlden, att man aldrig lämnar förstapersonsperspektivet, friheten att kunna göra allt i vilken ordning man vill och hagelbrakaren. Det är roligt helt enkelt, till skillnad från andra spel som tar sig själva på för stort allvar. De kristna fanatikerna är roliga fiender, deras ledare är särskilt minnesvärd och slutet var riktigt coolt.

        Detroit: Become Human
        Generellt sett spelar jag enbart tv-spel för gameplayet, det är väldigt sällan jag fastnar för något spels story. Det är bra att den finns där för att sätta tonen och så, men det har gått så långt att jag ibland hoppar över filmsekvenser. Varför älskar jag Detroit: Become Human då, ett spel där gameplayet bara är ett verktyg för att berätta en historia? Jao, eftersom spelet kretsar kring storyn så känns det aldrig som att man blir avbruten av en filmsekvens när man bara vill spela. Storyn är också väldigt spännande och intressant med svåra moraliska dilemman och för en gångs skull känns det som att de valen man gör på riktigt påverkar hur storyn utvecklar sig och slutet.

        Mirror’s Edge: Catalyst
        Vet inte varför så många blev besvikna på detta, men å andra sidan blev ju många besvikna även på ettan – jag tokälskar båda två! Mirror’s Edge är lika kul som en linjär upplevelse (ettan) som det är som en mer öppen upplevelse här i uppföljaren. Roligast är det att jaga tiondelar i tidsutmaningarna, varje liten detalj i hur man springer och hoppar över hinder effektivast har betydelse.

        Slay the Spire
        Jag är väldigt förtjust i kortbaserade-RPG:er och efter ett tips av en annan GR-medlem upptäckte jag Slay the Spire. Oerhört beroendeframkallande upplägg där varje omgång tar någon timme. Vill man spela igen får man börja om från början med nya förutsättningar. Jag har säkerligen plöjt ner hundratals timmar, ingen omgång är den andra lik.

        Sämsta: Total Jigsaw
        Att lägga ett vanligt pussel kan ju vara avkopplande och kul som omväxling, men utvecklarna har misslyckats med något så simpelt som detta. När jag varit igång en halvtimme med ett pussel med hundratals pusselbitar så försvann en av mina pusselbitar. Den gick inte längre att greppa och flytta. Irreterande förstås, men jag startade om och gav spelet en chans till, men givetvis hände exakt samma sak. Då fick jag givetvis nog, gav fingret till utvecklarna och stängde av. Lägg därtil att varje pusselbit ser exakt likada ut sett till hur de är skurna, bortsett från kanterna. Slött och uselt gjort av utvecklarna, skämmes tamejfan.

        --

        Vad tycker du om PS4? Vilka spel var bäst respektive sämst?

        Spel
      • Minecrafts pack.png frö har upptäckts

        Mikael
        Seed för pack.png hittad

        Man har nu äntligen hittat fröet för Minecrafts fantastiska pack.png bild. Så nu kan alla skapa denna värld och vara med från början och uppleva denna mysiga känsla att man var där.

        För dig som spelar Java utgåvan av Minecraft så har du förmodligen sätt bilden som visar en gräsbevuxen kulle med träd och en strand. Om man är nyfiken som person så kommer man börja undra var den kommer ifrån?

        pack.png

        Man kan se bilden som kallas pack.png i spelfilerna på två ställen i Minecraft:

        Skärmen för resurspaketval, där bilden visas som ikonen för standardresurspaketet. Skärmen för serverval, när den visas i svartvitt och man ej har valt ikon för sin server.

        Koordinater: x=48, y=65, z=-5
        Frö: 3257840388504953787

        Så här måste man göra för att skapa upp världen. Se till att du gör detta på en dator där du inte har massor med sparad data så att något kan gå fel. Jag rekommenderar inte att du gör detta om du ej har koll samt att du gör det på eget ansvar.

        Skapa en ny värld i versionen Minecraft alpha 1.2.2a och avsluta sedan spelet. Öppna din Minecraft mapp där data sparas. Den kallas World1 och där i tar du bort alla mappar i denna map förutom filerna level.dat, level.dat_old, and session.lock Öppna sedan filen level.dat med detta program: https://github.com/jaquadro/NBTExplorer/releases och under Data, ändra RandomSeed to 3257840388504953787. Öppna sedan världen och gå till x=48, y=65, z=-5. Om du tittar runt där så kan du se samma utsikt som i bilden pack.png.

        För att sedan konvertera till nya Minecraft så måste man öppna i steg för de olika profilerna.

        old_alfa a1.2.2a (observera att du måste hitta stället i denna version innan du sparar) old_beta b1.3b release 1.2.1 release 1.16.2

        Här har ni youtube-filmer som visar hela resan som de gjorde för att hitta denna bild. Superkul med folk som lägger så mycket tid på roliga saker.

        The Mystery of the Minecraft pack.png File

        Pack.PNG - The Search is Still On!

        Oh look, a hill!

        Spel
      • Feed and Grow Fish

        Teodor Jenkler

        Typ världens roligaste simulerings spel som går ut på att du ska överleva som en fisk i havet. Kostar 15 Euro på steam men som sagt det är inget riktigt spel än utan bara en Early Access!!!

        Feed and Grow Fish

        "Hunt and eat other fish - simply, grow into larger beasts!
        Animal survival game based in the fish world! You start as Bibos the fish and straight away you are ready to dive in to the waters of the mesmerizing world of Feed and Grow."

        Riktigt roligt spel att leka runt i och går även lätt att modda, så jag rekommenderar detta spel till dig om du vill investera i ett spel som kommer bli riktigt roligt när det når sin fulla release.

        Spel
      • Sabaton Minecraft video

        Loorden

        Minecraft Sabaton Bismarck

        Det här är ett projekt för sabatons nya låt bismark. Som vi har jobbat på ett tag.

        Spel
      • Atlantis - Det Försvunna Riket - Han är min vän

        Mikael

        Ett riktigt gammalt mysigt äventyrsspel som fanns Svenska. Min favorit scen är Han är min vän

        Atlantis - Det Försvunna Riket - Del 11

        Detta är inte lika kul för er som har spelat spelet men för oss som har så väcker det minnen! Spola in till 7:10 under detta klippet!

        Spel
      • Kännetecken på spelberoende

        Mikael
        TV-spelsberoende

        Spelberoende är ett starkt beroendetillstånd som gör att den drabbade har svårt att kontrollera sin lust att spela. Olika beroendeformer ger samma effekter på hjärnan oavsett om det rör sig om spel, narkotika eller alkohol. När man intar en drog eller utför en handling (spel) aktiveras hjärnans belöningssystem och det frisätts en signalsubstans, domanin, vilket skapar ett välbefinnande och en känsla av tillfredsställelse. Vissa väljer att kalla det kick. Dessa positiva minnesbilder etsas fast i storhjärnbarken och minnet av tillfredsställelsen gör att du vill upprepa handlingen och göra det igen. Dessa sk. drog-minnen kan sitta kvar under lång tid och kan utlösas efter mycket lång tid av avhållsamhet.

        Ordet missbruk och beroende per definition är sjukdomstillstånd. Forskning pågår, möjligen kommer vi att se ordet dataspelsberoende i samma manual inom en snar framtid.

        Dataspels- och/eller internetmissbruk är i dagsläget inte inräknat i den diagnostiska och statistiska handboken för mentala störningar. Problemet klassificeras således inte som en mental störning enligt DSM-IV. Många inom den psykiska vården upplever att dataspel har en liknande beroendeframkallande process som casinospel. Enligt vissa uppskattningar visar så många som 10 procent av spelarna symptom på beroende.

        Symtom på dataspelsmissbruk.

        Ju fler av dessa symptom som du kan identifiera, desto större är behovet av professionell hjälp

        Irritation, lättretlighet och vresighet när man inte spelar dataspel Utanför skolan eller arbete tillbringas större delen av tiden åt dataspel Är trött och somnar i skolan eller på arbetet Kommer efter med arbetet eller läxorna Får sämre betyg Ljuger om sin datorspelskonsumtion Spelar hellre än träffar vänner och bekanta Hoppar av andra fritidsaktiviteter

        Fysiska symptom som kan tyda på missbruk

        Sömnstörningar Ryggsmärtor eller värk i nacken Huvudvärk Torra ögon Dålig blodcirkulation på grund av stillasittande (kalla fötter och händer) Försummar personlig hygien Karpaltunnelsyndrom

        Tänkte att det kunde vara bra med en tråd som denna så man kan checka ifall man är i farozonen.

        Spel
      • Tribal Wars 2 - Bra att tänka på

        Mikael
        Tribal Wars 2

        I denna tråd kan man se våran status för stammen och även lite tips på hur man spelar spelet. Det är ju lite så att vi går upp och ner hela tiden i rank men det är ändå kul att vi växer så mycket som vi gör 😉

        Spela med oss och var med i vår stam UEX

        Länk: Tribal Wars (Svenska siten) Plats: Nordväst Värld: Zipser Burg (se26)

        En varning är att man fastnar mycket lätt i detta spel!

        Rank UEX Gubbar

        Det är skönt att ha lite bra att tänka på när det gäller ratio!

        3X spjut, 2X svärd, 1X båg och 1X tung i försvar!

        (Bas: 300,200,100,100) (Rest tung)

        Byggnader

        Prio: Högkvarter, Kaserner

        Alltid Adelhus(1), Bondgård(30), Förråd(30), marknad(0), mur(20), Sjukhus(10), Staty(5), Uppsamlingsplasts(5) Deff - Kaserner(25), res(30), Värdshus(12) Kyrka - Kaserner(21), res(20), Värdshus(15) Off - Kaserner(25), res(20), Värdshus(12) 1 Högkvarter i level 25 med orderhus(10) för mynt (Bara 1 i hela spelet). Resten ska vara 20.

        Om man samarbetar i en stam med vänner så kan marknad(0) vara bra iom att man ska ändå donera till stammen. Annars är Marknad(20) för deff / off och marknad(10) för kyrka.

        Byar i provins 2 Offence 1 Kyrka i level 3 Resten defense Länkar Byggnadslista Forum Krigssimulator Uppdrag
        Spel
      • Hand of the Gods

        Mikael
        Härligt kortspel

        Har för en tid sedan börjat spela Hands of the gods från SMITE Tactics på min Playstation 4. Sjukt kul spel om man gillar strategispel. Detta spel finns på flera konsoler och även PC.

        Hand of the Gods: SMITE Tactics - Official Release Trailer

        Länkar Best deck lists for Ranked play Hand of the Gods Top Decks

        Har samlat lite info som jag använder mig av. Har du andra bra tips på källor så är det bara att svara i denna tråd 🙂

        Spel



      Senaste inläggen från UEX

      • Ett mer avancerat kryptovaluta spel att tjäna pengar på

        Det finns många sätt att tjäna gratis kryptovalua på. Utmaningen är att hitta något som just passar dig och är roligt. För som vanligt så får man grinda när något är gratis. Själv så gör det inte så mycket eftersom jag ändå spelar massor av spel på tex Playstation där man lägger ner mycket tid och egentligen bara får lite troféer man kan skryta med. Då kan man lika gärna lägga den tiden på att lära sig om kryptovaluta samt få en liten slant.

        Jag har skapat en svensk klan på detta spel som heter UEX som alla som är aktiva och kan svenska kan gå med i. 🙂

        Klicka här för att komma till spelet

        När du kommer till spelsidan så klickar du på register för att registrera dig. Efter att du har kollat in spelet och följt guiden i spelet hur det funkar så kan du gå med i klanen om du vill. Detta gör du genom menyn CMW -> My VMP. Där kan du sortera på klaner som pratar svenska och då hittar du UEX.

        Vi ses där 😉

        Om du vill veta mer kom kryptovaluta så kolla in denna tag på sidan.

        • läs mer
      • Tjäna pengar genom kryptovaluta

        Jag har totalt snöat in mig på att leka lite med kryptovaluta. Har lagt mycket tid nu på att hitta de tjänster som faktiskt fungerar. Tycker det är viktigt att testa saker innan man rekommenderar det till vänner m.m. Värt att nämna är att man inte blir rik men det är ändå kul att spela lite spel och få tillbaka något iallafall.

        Det finns många tjänster där ute som lovar guld och gröna skogar. Man märker snabbt att det är lätt att registrera sig på fel sidor som bara försöker lura dig eller slösa din tid. Detta är den första faucet / mining verktyg som jag känner är rolig på riktigt 🙂

        Gör så här för att börja spela och tjäna kryptovaluta helt gratis

        rollercoin-review.jpg

        Börja med att skapa ett Rollercoin konto.
        Längst ner på sidan som du kommer till står det Sign up. Klicka på den och börja bygga ditt mining imperium.

        När du sedan har spelat ett tag så kommer du behöva en bra tjänst för att flytta dina pengar kostnadseffektivt till. Även här finns det många att välja på men jag rekommenderar att du väljer denna faucet och microplånbok.

        Sist men inte minst så behövs det ett säkert ställe att spara din kryptobvaluta. Det finns massor olika kryptoplånböcker där ute. Jag rekommenderar denna kryptoledger.

        Om du tycker att detta är kul så kan jag även rekommendera ett svårare kryptospel där du kan tjäna pengar. Kolla in detta krypto spel. Där har vi en UEX klan som du kan gå med i om du vill.

        Frågor och svar Vad är en kryptoledger?

        En ledger är en offentlig huvudbok som är ett register. Huvudboken upprätthåller deltagarnas identiteter anonymt, deras saldon i kryptovaluta och ett register över alla transaktioner som utförs mellan nätverksdeltagare.

        Vad är kryptovaluta?

        Kryptovaluta är ett digitalt betalningssystem som inte förlitar sig på banker för att verifiera transaktioner. Det är ett peer-to-peer-system som kan göra det möjligt för vem som helst att skicka och ta emot betalningar var som helst i världen.

        Istället för att vara fysiska pengar som bärs runt och växlas i den verkliga världen, existerar kryptovalutabetalningar enbart digitalt i en databas online som beskriver specifika transaktioner. När du överför kryptovaluta registreras transaktionerna i en offentlig ledger. Kryptovaluta lagras i digitala plånböcker.

        kryptovaluta fick sitt namn eftersom den använder kryptering för att verifiera transaktioner. Detta innebär att avancerad kodning är involverad i lagring och överföring av kryptovalutadata mellan plånböcker. Syftet med kryptering är att ge säkerhet och säkerhet.

        Den första kryptovalutan var Bitcoin, som grundades 2009 och är fortfarande den mest kända idag.

        Vad är en faucet?

        En kryptofaucet är en app eller en webbplats som distribuerar små mängder kryptovalutor som en belöning för att utföra enkla uppgifter. De får namnet "kranar" eftersom belöningarna är små, precis som små droppar vatten som droppar från en läckande kran.

        Men i fallet med kryptokranar skickas små mängder gratis eller intjänad kryptovaluta till en användares plånbok. För att få gratis krypto måste användarna utföra enkla uppgifter som att titta på annonser, produktvideor, slutföra frågesporter, klicka på länkar (var försiktig!) eller fylla i en captcha.

        Krypto-kranar är verkligen inte ett snabbt sätt att bli rik. Ju enklare uppgiften är, desto mindre belöning. De flesta webbplatser erbjuder en lägsta utbetalningströskel, så belöningarna som du tjänar genom att slutföra uppgifter sätts in i en onlineplånbok på webbplatsen. En användare kan få denna belöning endast efter att den lägsta inställda tröskeln är uppnådd. Med de bästa kryptokranarna kan detta ta bara en dag, men ofta kan det ta längre tid än en vecka.

        • läs mer
      • Jag har aldrig spelat Spyro tidigare. Jag hade inget PS1 som barn och skaffade aldrig något av PS2-spelen, men fick ett bra första intryck av trilogi-remaken efter att ha testat det som hastigast i en butik.

        spyro.jpg

        Efter att ha införskaffat det så bestämde jag mig för att testköra det i går kväll och måste säga att det är ett spel helt i min smak. Eftersom jag har hundratals spel hemma jag aldrig har provat så har jag väldigt lite tålamod med spel. De ska helst sätta igång omdelbart med full fart utan ett massa onödigt snack och vara roliga att spela på en gång, annars provar jag någonting annat.

        Spyro 1 gör just det. Öppningssekvensen är över efter typ en minut. Ett orc-liknande monster lackar ur och förstelnar alla drakar i riket förutom Spyro. Nu är det upp till Spyro att upphäva deras förtrollningar. Tack så mycket, det är allt jag behöver veta, nu kör vi! Spelet bjuder sedan på snabb förflyttning med svinbra kontroll, otroligt läcker grafik, viss utmaning samt roliga attacker och manövrar. Spyro kan rusa in i fiender eller spruta eld och är bra på att glidflyga. Därtill bjuds det på en viss frihet att välja vilka banor man vill spela, så länge man uppnår ett visst antal samlarföremål kan man ta sig vidare. Förvisso är laddningstiderna lite för långa, men å andra sidan tycker jag att det ska straffa sig att dö. Svenska röster finns, vilket alltid gör mig glad, även om man kan diskutera kvaliteten på de översättningsbyråerna vi har.

        Härom veckan hade jag även införskaffat Spongebob SquarePants: Battle for Bikini Bottom ‑ Rehydrated och i princip allt positivt jag har sagt om Spyro kan man säga motsatsen om gällande Spongebob. Förflyttningen är seg och dan, attackerna är väldigt begränsade och striderna lätta och tråkiga. Grafiken är okej tekniskt sätt (åtminstone på PS4, ser fulare ut till Switch), men omgivningarna är inte särskilt estetiskt tilltalande, faktiskt ganska motbjudande i mina ögon. Lägg dessutom till allt onödigt pladder som andra karaktärer bjuder på, men jag får anta att det är något som Spongebob-fans välkomnar. Jag har ej spelat originalet, men det är uppenbart att de lämnat kvar allt som känns förlegat i dag, det vill säga bland annat osynliga väggar och platser som ser ut att tillhöra banan, men egentligen är out of bounds. Jag spelade max 20-30 minuter, men första intrycket var inte alls bra. Ytterst mediokert spel.

        Spyro däremot rekommenderas varmt till alla plattformssugna!

        • läs mer
      • Utvecklingsår: 2013
        Utvecklat i: Javascript/HTML5

        Spela

        Ett enkelt "spel" jag skapade för att komma igång med HTML5-canvas.

        huvudbild-6.png

        • läs mer
      • Utvecklingsår: 2011
        Utvecklat i: Java

        Ladda ner

        1-2.png

        2-2.png

        huvudbild-5.png

        • läs mer

      Nyheter

      Mafia: The Old Country är inte "open world"2025-05-09 04:42
      Satsar istället på en linjär och handlingsdriven upplevelse.
      Inspelningen av Fallout: Säsong 2 är nu helt avklarad2025-05-09 04:01

      Även om vi just nu avnjuter andra säsongen av den fenomenala serien The Last of Us, så var det Fallout vi gottade oss åt för ungefär ett år sedan, vilket också var en helt fenomenal filmatisering av ett TV-spel. Den blev nästan omgående klar för en andra säsong, och som vi tidigare rapporterat spelas den just nu in.

      Eller... den spelades in. För under torsdagskvällen skrev skådespelarna bakom de båda huvudpersonerna Lucy MacLean och The Ghoul, Ella Purnell och Walton Goggins, via Instagram att inspelningen nu är avslutad. Fallout är givetvis en serie som kräver mycket efterarbete, men en premiär sent i år eller mest troligt tidigt 2026 känns trolig.

      <social>https://www.instagram.com/p/DJZnLWFKUHw/</social>
      <social>https://www.instagram.com/p/DJZqMmDOBab/</social>

      <bild>Vågar vi hoppas på att den där ryktade remastern av {Fallout 3} släpps ungefär samtidigt som serien fortsätter?</bild>


      Alien: Rogue Incursion får en icke-VR-version2025-05-09 03:45
      Hoppas att den inte faller platt.
      Jakten på sanningen påbörjas i juni då Prime Video-satsningen We Were Liars har premiär2025-05-09 03:17

      En ny psykologisk thriller med tonårsdynamik och mörka hemligheter är på väg till Prime Video i sommar. Serien, som har fått titeln We Were Liars, bygger på E. Lockharts bästsäljande roman och bjuder på en berättelse fylld av svek, tragedi och ungdomlig dekadens i en välbärgad miljö.

      Handlingen kretsar kring Cadence Sinclair Eastman och hennes närmaste vänskapskrets - som kallas "the Liars" - under deras sommarvistelser på familjens privata ö i New England. Sinclair-familjen är en amerikansk överklassdynasti med perfekta fasader och gamla pengar, men en mystisk olycka förändrar allt. Plötsligt verkar alla, även hennes närmaste vänner, dölja något.

      I huvudrollen ser vi Emily Alyn Lind, tillsammans med Shubham Maheshwari, Esther McGregor, Joseph Zada, Caitlin FitzGerald, Mamie Gummer, Candice King, Rahul Kohli och David Morse.

      Serien får premiär den 18 juni på Prime Video, och trailern - som nu är släppt - lovar ett drama där lyxliv och lögner krockar med tragiska konsekvenser.

      "We Were Liars follows Cadence Sinclair Eastman and her tight-knit inner circle, nicknamed the Liars, during their summer escapades on her grandfather's New England private island. The Sinclairs are American royalty—known for their good looks, old money, and enviable bond—but after a mysterious accident changes Cadence's life forever, everyone, including her beloved Liars, seems to have something to hide."

      <video>

      <bild></bild>


      Brushes with Death blir första expansionen till Kingdom Come: Deliverance II2025-05-08 22:43

      Brushes with Death blir den första expansionen till Kingdom Come: Deliverance II. Detta meddelade Warhorse Studios under dagen på sociala medier där de även avslöjade dess lanseringsdatum, vilket blir den 15:e maj. Expansionen kommer att introducera flera nya spelmekaniker där man bland annat lär sig att designa och måla sina egna sköldar.

      Historien kommer att fokusera på en gåtfull konstnär med ett mörkt förflutet och blir den första av tre planerade, där Legacy of the Forge och Mysteria Ecclesiae släpps senare under året.

      Warhorse Studios har också meddelat att en gratis uppdatering kommer att lanseras samtidigt som Brushes with Death, vilken innehåller nya minispel som bågskytte och hästkapplöpning, samt flera mindre justeringar som ämnar att förbättra och tajta till spelupplevelsen.

      Ser du fram emot Brushes With Death?

      <social>https://x.com/WarhorseStudios/status/1920493908800225447</social>


      Gollum återvänder: Nya Sagan om Ringen-filmen släpps 20272025-05-08 21:53

      För alla er som törstar efter mer äventyr i Tolkiens underbara värld, misströsta ej. Om ungefär två och ett halvt år är det dags att ännu en gång låta sig bli förtrollad av Middle Earth i The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum. Andy Serkis återvänder (så klart) som Gollum men sitter även denna gång i regissörsstolen, med Peter Jackson, Fran Walsh och Philippa Boyens som producenter.

      Filmen blir en fristående berättelse som utspelar sig någonstans mellan Bilbos födelsedagsfest och händelserna i Moria, med rampljuset riktat mot Gollum då, precis som filmens titel antyder. Inspelningen planeras äga rum i Nya Zeeland under nästa år och om allt går enligt planerna kommer både McKellen samt Viggo Mortensen reprisera sina respektive roller. Även om inget till 100% är bestämt ännu.

      The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum har premiär den 17:e december 2027 och förhoppningsvis så blir detta riktigt bra. Vi håller tummarna.

      Ser du fram emot The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum?

      <bild>Conny blickar drömskt ut över sin Legosamling.</bild>


      Betis och Chelsea når Conference League-final2025-05-08 21:46

      UEFA-tävlingarna är nästan klara för året: Real Betis Balompié har varit den senaste klubben att nå en final, Conference League, i en spännande 2-2-match mot Fiorentina, i Florens, 4-3 totalt.

      Antony var upphovsmannen till det första målet för det Sevillianska laget, ytterligare ett att lägga till sin stora samling av mål (siffror som överträffar de av hans landsman Vinícius Jr. i år). Fiorentinas Robin Gosens svarade snabbt med två mål och tog matchen till kvällens enda förlängning, men Ez Abde för Betis gjorde det definitiva målet.

      Samtidigt hade Chelsea en enkel seger mot Djugården, det svenska laget, som hade förlorat med 4-1 i det första mötet. Ett enda mål av Kiernan Dewsbury-Hall i den första halvleken räckte för att säkra biljetten till finalen, vilket förväntas för en klubb med en mycket högre nivå än de flesta klubbar i den europeiska tredjeligan, vilket kan göra Chelsea till det första laget att vinna alla tre Champions League, Europa League och Conference League.

      <bild></bild>


      Se gameplay från Mafia: The Old Country2025-05-08 18:45
      Det var våldsamt förr.
      Europa Universalis V avtäckt2025-05-08 15:50
      Paradox nästa storstrategi har presenterats.
      The Midnight Walk2025-05-08 14:00
      En claymation-saga för (nästan) alla åldrar om hur hjärtat är ett omättligt, bottenlöst hål.
       073-731 76 64   [email protected]