• Logga in
    • Sök
    • Kategorier
    • Senaste
    • Taggar
    • Populära

    Glühwein

    Recept
    recept drinkar
    1
    1
    380
    Laddar fler inlägg
    • Äldst till nyaste
    • Nyaste till äldst
    • Flest röster
    Svara
    • Svara som ämne
    Logga in för att posta
    Det här ämnet har raderats. Endast användare med ämneshanterings-privilegier kan se det.
    • Mikael
      Mikael Senaste redigerad av Mikael

      Kryddat vin

      Om man vill ha en god varm drink så ska man göra Glühwein. Det är underbart när man är sugen på lite gott i kylan. En favorit är även att äta varma mackor och Glühwein.

      1/4 l vatten
      1/2 l rött vin
      1,5 ST kanel stång
      4 hela nejlikor
      Några bitar citronskal
      2 msk socker

      Börja med att koka upp vattnet i 5 minuter med kryddorna och citronskalet (lugn kokning) utan socker. Sedan löser du upp sockret och efter det är klart så häller man sedan i vinet men se till att det inte börjar koka.

      Om man vill ha det lite sötare så går det bra att fylla på med socker. Allt handlar om hur sött vinet är som du använder. Ett annat tips är även att ha i lite sherry för att få en speciell smak.

      Man kan även ha med sig lite citron klyftor som tillbehör.

      Tänk på att inte köpa för dyrt vin iom att man blandar i mycket vatten och andra smaker. Vi körde sist en flaska Il Conte som funkade bra.

      Jenkler IT AB - Er leverantör för e-handel, hemsidor och IT-support - 073-731 76 64

      Ett svar Senaste svaret Svara Citera 0
      • 1 / 1
      • Första inlägget
        Sista inlägget
      • Vaniljsås

        Mikael
        Vanilj

        Vaniljsås är något som är gott till både efterrätts paj och i tårta. Det viktiga här är att ha riktigt vaniljpulver och inte Vanillin som är en billig kopia. Tycker detta funkar lika bra som en vaniljstång och det går snabbt. Bättre att göra själv istället för att köpa färdig och ett plus är att den är helt fri från tillsatser.

        Detta är lagom till 2 personer.

        2,5 dl grädde 3 msk socker 1/2 tesked vaniljpulver Ett ägg Gör så här

        Det är bara att blanda ihop allt och röra om under värme. Se till att det inte bränner fast genom att röra hela tiden. Rör tills den tjocknar till önskad konsistens. Tänk på att den inte tjocknar speciellt mycket i kyla så rör så mycket det går.

        Recept
      • Glühwein

        Mikael
        Kryddat vin

        Om man vill ha en god varm drink så ska man göra Glühwein. Det är underbart när man är sugen på lite gott i kylan. En favorit är även att äta varma mackor och Glühwein.

        1/4 l vatten
        1/2 l rött vin
        1,5 ST kanel stång
        4 hela nejlikor
        Några bitar citronskal
        2 msk socker

        Börja med att koka upp vattnet i 5 minuter med kryddorna och citronskalet (lugn kokning) utan socker. Sedan löser du upp sockret och efter det är klart så häller man sedan i vinet men se till att det inte börjar koka.

        Om man vill ha det lite sötare så går det bra att fylla på med socker. Allt handlar om hur sött vinet är som du använder. Ett annat tips är även att ha i lite sherry för att få en speciell smak.

        Man kan även ha med sig lite citron klyftor som tillbehör.

        Tänk på att inte köpa för dyrt vin iom att man blandar i mycket vatten och andra smaker. Vi körde sist en flaska Il Conte som funkade bra.

        Recept
      • Toalettstuvning

        Michael

        2 l vatten
        ½ kg avföring
        2 dl urin
        6 rutor toalettpapper
        2 ml sperma

        Koka i två minuter under omröring och servera omedelbart

        Recept
      • Klassisk falukorv i ugn med potatismos

        Mikael
        Falukorv i ugn 800g falukorv 2 gula lökar 2 msk flytande smör 3 tomater 150g ost 4 msk skånsk senap salt, peppar Potatismos 1 kg mjölig potatis 1-1,5 dl mjölk salt, peppar Så här gör du

        Ringla smör i en ugnsfast form och lägg i falukorven. Skär snitt på ovansidan av korvringen med cirka 1 centimeters mellanrum så att inte det som ligger i ramlar ut. Skiva tomat och lök. Bred ett lager senap i varje skåra och sätt sedan tomat och lök i skårorna. Strössla sedan ut osten på korven. Salta och peppra och ställ in i cirka 30 minuter i 225°C på över- och undervärme eller 200°C med varmluft.

        Recept
      • Spagetti med snabbpesto

        Mikael
        Pesto och pasta

        En riktigt bra rätt om du vill ha något snabbt och gott!

        Ingredienser pesto (4 pers) 1 liten vitlöksklyfta Pinjenötter (Valbart, naturella) Olivolja efter behov. Ca 2 st basilika plantor 1⁄2 tsk salt 1 krm peppar 4 dl parmesan ost Övrigt Spagetti för 4 pers Så här gör du: Finhacka hela basilikan Pressa vitlöken Riv parmesanen Tillbehör

        Tomater och mozzarella. Ha gärna lite pesto över det.

        Recept
      • Linssoppa med kokosströssel

        Mattias

        ca 30 min
        Kokosmjölk samlar ihop kryddorna och gör smaken rund och krämig.

        Till 4 pers

        2 dl gröna eller bruna linser 1 stor röd eller gul lök 2 tsk curry 1 msk tomatpuré eller 1/2 msk Sriracha chilisås 1 burk kokosmjölk (400g) 2 hönsbuljongtärningar 1 msk pressad lime 1 dl riven kokos (går att garnera med salta jordnötter istället) 1/2 kruka koriander rapsolja (eller kokosolja), salt, nymald svartpeppar

        Tillbehör

        30g bröd per person

        Gör så här

        Skölj linserna. Skala och hacka löken. Fräs hälften av löken i 1 msk olja i en gryta. Tillsätt curry och tomatpuré och fräs på låg värma i ca 1 minut. OBS: Kan fräsa all lök nu och ta bort hälften. Häll i linser och 5 dl vatten. Sjud under lock i ca 20min. Häll kokosmjölken i grytan och lägg i buljongtärningarna. Koka upp. Tillsätt limesaften. Krydda med 1/2 tsk salt 1 krm peppar Strössel: Bryn den sparade löken i 1 msk olja. Sänk värmen och blanda ner löken i kokosen. Rosta ca 1 minut. Häll upp i skål och blanda ned hackad koriander. Strö strössel i soppan och servera med bröd.
        Recept
      • Chokladbollar

        Mikael
        Chokladbollar 7 1/2 dl havregryn 300 g mjukt smör 2 1/2 dl socker 2 1/2 tsk vaniljsocker 1 msk kakao 1 tsk kaffe
        Recept
      • Snoddas

        Mikael
        Snoddas 150g smör 2 ägg 3 dl socker 2 tsk vaniljsocker 2 msk siktat kakao(rågad) 4 1/2 dl vetemjöl 2 tsk bakpulver 1 1/2 dl mjölk Glasyr 75g smör 2 msk kaffe 2 msk siktat kakao 2 tsk vaniljsocker 3 1/2 dl florsocker

        Nedre delen av ugnen ca 15 minuter 175 grader.

        Recept
      • Kladdkaka

        Mikael
        Kladdkaka 2 ägg 3dl socker 100 g smält smör 1 1/2 dl vetemjöl 4 msk kakao 1 tsk vaniljsocker

        Rör ihop ägg och socker. Rör ner smör och de övriga ingredienserna. Häll smeten i en smord och bröad form och ställ i ugnen
        165 grader, ca 35 minuter

        Recept
      • Linsgryta

        Mikael
        Linsgryta

        Ta ca 5 dl linser. Låt linserna ligga i blöt ca 1 timme, koka sedan upp 1 liter vatten, tillsätt 1 msk grönsaksbuljong, ha i en morot och lite lök och 1/2- 1 potatis+ linser. Låt koka i 20-45min.Kan behövas hälla i mer vatten, medan det kokar. Häll bort vattnet, men spara det i en bunke. Lägg alla linserna i en form. Häll på 1/2 dl utav vätskan. Lägg sedan på ost och ställ in den i ugnen i 15-35 min. Ugnen ska stå på 200 grader.

        Recept
      • Curry kyckling

        Mikael
        Curry kyckling 4 st fileer 1 msk smör 2 tsk curry 1 tsk paprika pulver 1 tsk salt 2 dl grädde 1/2 dl vatten 1 gul paprika

        Bryn fileerna i stekpannan. Smält smör i en kastrull. Rör ner curry, paprika och salt. häll i grädde och vatten. Låt puttra i 5 minuter, Häll såsen runt om köttet och låt allt koka under lock i 5 minuter. Finhacka paprika och strö över köttet.

        Recept
      • Fransk lökpaj

        Mikael
        Fransk lökpaj Pajdeg 3 dl glutenfri mix med mjölk (Semper) 100 g smör eller margarin 1 ägg Fyllning 450 g gul lök, skalad och fin hackad 40 g smör eller 3 msk olja 1/2 tsk salt 1/2 tsk råsocker 1/2 - 1 tsk nymalen muskot Salt och svartpeppar 2 ägg 1/2 dl grädde ca 75 g riven ost, cheddar eller prästost. Tillagning

        Hacka samman fett och mix. Tillsätt ägget och arbeta ihop till en deg. Tryck
        ut degen i en pajform med löstagbara kanter. Låt den vila i kylskåp.
        Förgrädda pajskalet i 200 grader ca 10 min.

        Fräst löken i smör eller olja(om du utesluter fett tag 1/2 dl vatten)på svag
        värme. Sätt ugnen på 200 grader. Grädda i ca 30 min.

        Recept
      • Kycklingpaj

        Mikael
        Kycklingpaj Pajdeg 2,5 dl mjöl 100g smör 2 msk vatten. Fyllningen 1 stekt eller grillad kyckling (ca 300g kycklingkött) 1 liten purjolök 1 brk champinjoner Smör 2 msk tomatpuré 2 msk vetemjöl 3 dl vispgrädde 1 tsk salt 1 krdm svartpeppar 1 dl riven ost Tillagning

        Knåda samman smör och mjöl till en grynig massa. Tillsätt vattnet. Arbeta snabbt ihop till en deg. Sätt ugnen på 225 grader. Tryck ut degen i pajformen och låt den vila i kylskåp ca 30 min. Nagga botten med en gaffel. Förgrädda pajskalet ca 15 min. Sänk ungnsvärmen till 200 grader.

        Bena ur kycklingen och skär köttet i små bitar. Skölj och strimla purjolöken. Slå spadet av svampen. Smält smöret i stekpannan. Fräs svampen och purjolöken. Strö över mjölet och späd med grädden. Låt såsen puttra ca 3 min. Lägg i kycklingköttet. Tillsätt tomatpurén, salt, och svartpeppar. Rör om. Häll stuvningen i pajskalet. Strö över osten. Gratinera i ugn ca 25 min eller tills osten fått fin färg.

        Recept
      • Toast skagen med kräftstjärtar

        Mikael
        Toast skagen

        Fixade ihop en god toast igår. Börja med att hacka dillen fint men spar lite till garnering. Blanda samman majonnäs, salt, peppar och finhackad dill. Finhacka kräftstjärtarna och blanda ner dem. Ta bort kanterna på brödet och stek dem gyllenbruna i smör. Skär tomaten och citronen i klyftor. Fördela kräftmajonnäsen på brödbitarna. Toppa med löjrom. Garnera med sallat, citron, dill och tomat.

        Värt att nämna är att kräftstjärtarna kan vara salta så smaka av först innan du pressar på för mycket salt 😉

        Ingredienser 4 skivor vitt bröd 4 msk majonnäs 400 g kräftstjärtar salt och malen vitpeppar smör att steka i 80 g löjrom 1 tsk finhackad dill

        Vid sidan av förslag

        4 sallatsblad 4 citronklyftor 1 tomat dillvippor

        Riktigt gott 😉 Hur ser eran skagen ut ?

        Recept
      • Pasta Carbonara

        Mikael Keto

        alt text

        Ingredienser (ca 4 pers) 500 gram pasta 2 pkt bacon 2 vitlöksklyftor 2 äggulor 2-3 msk grädde ( mer om man önskar ) 1 dl finriven parmesan 2 msk med fin olivolja salt och peppar Tillagning (20 min) Koka pastan all dente enligt anvisningar på förpackning. Stek baconet knaperstekt Finhacka vitlöken och vänd ner i slutet- den ska bara bli mjuk och glansig. Vispa ihop äggulorna i en skål tillsammans med grädden. Häll av vattnet och vänd ner pastan, olivolja i stekpannan tillsammans med äggsmeten. Vänd om och låt allt steka ihop. Smaksätt med parmesan och salt & peppar. Servera genast med några droppar olivolja per portion.

        http://www.jennysmatblogg.nu/2014/03/24/pasta-carbonara-2/

        Recept
      • Kyckling och bacon i ugn

        Mikael Keto

        alt text

        Ingredienser (4 portioner) 140 g bacon 4 kycklingfiléer 2,5 dl vispgrädde 0,5 dl mango chutney Tillagning (30-40 min) Linda bacon runt kycklingfiléerna. Sätt ugnen på 225º. Lägg filéerna i en ugnssäker form. Häll grädden och mango chutney i en skål. Vispa så allt blandar sig. Häll över blandningen. Ställ mitt i ugnen. Gratinera tills kycklingen är helt genomstekt ca 30-40 min.

        https://www.coop.se/Recept--mat/Recept/b/barnens-kyckling-i-ugn/

        Recept
      • Tofu Tikka Masala

        Jesper Miller

        Tofu Tikka Masala, 3-4 portioner

        400 g neutral fast tofu 1 stor gul lök 3×3 cm bit ingefära 2 klyftor vitlök 1 burk hela eller krossade tomater 3 dl havregrädde 1 dl vatten 1 msk gulcurry 1 tsk gurkmeja 1/2 msk spiskummin 1 msk garam masala 1/2 – 1 tsk chilipulver efter smak (eller skippa helt för mild version) 2 lagerblad 4 kapslar kardemumma eller 1 tsk malen kardemumma Salt och peppar Färsk koriander 1/2 lime Olja till stekning

        Börja med att skiva den gula löken och bryn den tillsammans med kardemummakapslar och lagerblad i en gryta tills den får färg. Tillsätt övriga kryddor, riven vitlök, riven ingefära och ca 1 dl vatten och fräs i ca 30 sekunder så att du får en tjock kryddpasta. Spara lite gulcurry och garam masala tills senare då du steker tofun!

        Tillsätt tomatkross till kryddpastan och koka i ca 15 minuter. Sätt samtidigt på ris, så det är klart när grytan är färdig. Efter 15 minuter tillsätter du grädde och låter koka upp. Fiska upp lagerbladen och kardemummakapslarna och mixa därefter såsen. Tärna och stek under tiden tofun tillsammans med lite gulcurry och garam masala tills den får lite yta.
        Blanda ner tofun i såsen och låt koka i två tre minuter. Smaka av med salt och peppar och toppa sist grytan med lite färsk koriander och lite färskpressad limejuice. Servera med ris och med en klick Oatly iFraiche (som du gärna får blanda med lite mer lime och koriander!).

        Recept
      • "Dönerkebab" med vitsås

        Mikael Keto

        alt text

        Ingredienser Pitabröd Valfria grönsaker, t ex tomat, feferoni och sallad Kebab 500 gram blandfärs gärna med hälften lammfärs 2 tsk spiskummin, malen 3 tsk koriander, malen ½ msk tomatpuré 1 vitlöksklyfta, pressad 1 nypa torkad timjan 2 msk olivolja salt & svartpeppar Vitsås 2 dl Turkisk yoghurt 1 dl majonnäs 2 vitlöksklyftor, pressade salt & svartpeppar Tillagning Blanda ihop yoghurt med vitlök och majonnäs, salta och peppra och ställ i kylen 15 minuter. Stek färsen i olivoljan på hög värme 5-6 minuter så att köttet får ordentligt med färg. Lägg i resterande ingredienser och stek ett par minuter till. Värm pitabrödet enligt förpackningens instruktioner och packa det med kött, sköna grönsaker som tomat, feferoni och blandsallad. Toppa med vitsåsen.

        http://salakis.se/recept/donerkebab-med-vitsas/

        Recept
      • Ärtsoppa

        Mikael Keto

        alt text

        Ingredienser 1 lök 3-5 vitlöksklyftor 200 g frysta ärtor 200 g frusen eller färsk broccoli 100 g frusen eller färsk spenat 1 grönsaksbuljontärning Tillagning Fräs en lök och 3-5 vitlöksklyftor i lite smör / kokosolja. Häll på 200 gram frysta ärtor Häll på 200 gram frusen eller färsk broccoli Häll på 100 gram frusen eller färsk spenat Häll på så mycket vatten att ingredienserna precis täcks av vatten Lägg i en grönsaksbuljongtärning Låt koka upp och koka i cirka 5 minuter Mixa allt i en mixer eller med stavmixer Smaksätt med pressad citron, rivet skal från en citron och sambal oelek efter smak.

        http://www.womenshealth.se/blog/satsa-pa-k-och-gront-for-starka-ben/

        Recept
      • Burgare i pitabröd med ajvar och vitlökssås

        Mikael Keto

        alt text

        Ingredienser (4 st) 500 g nötfärs eller annan färs 1 tsk salt 0.5 tsk svartpeppar 1 msk smör 4 pitabröd 0.5 isbergssallad, strimlad 2 dl ajvar relish 2 dl Inlagd jalapenos 0.5 rödlök, strimlad Vitlölssås 2 dl gräddfil 1 dl majonnäs 1 vitlöksklyfta, riven Tillagning (20 min) Blanda gräddfil, majonnäs och vitlök till en sås. Dela köttfärsen i fyra bitar och platta ut till tunna burgare. Salta, peppra och stek i het panna i smör ca 1 minut per sida. Värm pitabröden enligt anvisningen på förpackningen. Fyll bröden med burgare, sallad, ajvar, jalapeños, rödlök och vitlökssås

        https://www.coop.se/Recept--mat/Recept/b/burgare-i-pitabroed-med-ajvar-och-vitloekssaas/

        Recept



      Senaste inläggen från UEX

      • Vanilj

        Vaniljsås är något som är gott till både efterrätts paj och i tårta. Det viktiga här är att ha riktigt vaniljpulver och inte Vanillin som är en billig kopia. Tycker detta funkar lika bra som en vaniljstång och det går snabbt. Bättre att göra själv istället för att köpa färdig och ett plus är att den är helt fri från tillsatser.

        Detta är lagom till 2 personer.

        2,5 dl grädde 3 msk socker 1/2 tesked vaniljpulver Ett ägg Gör så här

        Det är bara att blanda ihop allt och röra om under värme. Se till att det inte bränner fast genom att röra hela tiden. Rör tills den tjocknar till önskad konsistens. Tänk på att den inte tjocknar speciellt mycket i kyla så rör så mycket det går.

        • läs mer
      • Kryddat vin

        Om man vill ha en god varm drink så ska man göra Glühwein. Det är underbart när man är sugen på lite gott i kylan. En favorit är även att äta varma mackor och Glühwein.

        1/4 l vatten
        1/2 l rött vin
        1,5 ST kanel stång
        4 hela nejlikor
        Några bitar citronskal
        2 msk socker

        Börja med att koka upp vattnet i 5 minuter med kryddorna och citronskalet (lugn kokning) utan socker. Sedan löser du upp sockret och efter det är klart så häller man sedan i vinet men se till att det inte börjar koka.

        Om man vill ha det lite sötare så går det bra att fylla på med socker. Allt handlar om hur sött vinet är som du använder. Ett annat tips är även att ha i lite sherry för att få en speciell smak.

        Man kan även ha med sig lite citron klyftor som tillbehör.

        Tänk på att inte köpa för dyrt vin iom att man blandar i mycket vatten och andra smaker. Vi körde sist en flaska Il Conte som funkade bra.

        • läs mer
      • Men det där kan man väl inte äta?

        • läs mer
      • Falukorv i ugn 800g falukorv 2 gula lökar 2 msk flytande smör 3 tomater 150g ost 4 msk skånsk senap salt, peppar Potatismos 1 kg mjölig potatis 1-1,5 dl mjölk salt, peppar Så här gör du

        Ringla smör i en ugnsfast form och lägg i falukorven. Skär snitt på ovansidan av korvringen med cirka 1 centimeters mellanrum så att inte det som ligger i ramlar ut. Skiva tomat och lök. Bred ett lager senap i varje skåra och sätt sedan tomat och lök i skårorna. Strössla sedan ut osten på korven. Salta och peppra och ställ in i cirka 30 minuter i 225°C på över- och undervärme eller 200°C med varmluft.

        • läs mer
      • 2 l vatten
        ½ kg avföring
        2 dl urin
        6 rutor toalettpapper
        2 ml sperma

        Koka i två minuter under omröring och servera omedelbart

        • läs mer

      Nyheter

      Alcaraz och Bublik kröntes till mästare i Queen's Club och Halle före Wimbledon2025-06-22 17:25

      Söndag med stora finaler i den sista veckan före Wimbledon. I gräset på Queen's Club fortsatte Carlos Alcaraz att förlänga sin bästa segersvit någonsin genom att besegra Jiri Lehecka med 7-5, 6-7(5), 6-2 i London. Det är hans 21:a trofé på tournivå, den femte i år, den andra någonsin på Queen's efter 2023. Med 500 poäng på spel tar han en rejäl tugga på ATP-rankingen och drar nytta av Jannik Sinners sorti i andra omgången i Halle, där han försvarade titeln.

      Och Sinners bödel, kazakstansaren Alexander Bublik, blev mästare i Halle Open i Tyskland och skrällde mot Daniil Medvedev i raka set, 6-3, 7(7)-6(4). Fjärde titeln för Bublik, den andra någonsin på 500-nivå, båda i Tyskland.

      27-åringen, som nyligen nådde sin första kvartsfinal på Roland Garros, är på en exceptionell nivå och har nyligen tagit segrar mot tre topp-10 (Draper, Sinner och Medvedev), efter att ha lidit "så tuffa månader sedan förra Wimbledon till förmodligen i somras", och kommer att nå världsnummer 30 på måndag efter att ha varit utanför topp 75 förra månaden.

      <bild></bild>


      Lilo & Stitch-skådisen David Hekili Kenui Bell har gått bort2025-06-22 16:38

      Under 2025 har Disney lanserar en otecknad filmtolkning av Lilo & Stitch. David Hekili Kenui Bell spelade Big Hawaiian Dude i denna version som hittills dragit in nästan 9 miljarder kronor på vita duken i år. Tyvärr har han gått bort enbart 46 år gammal. Så här skrev hans syster Jolene Kanani Bell på Facebook:

      It is with a heavy heart I share that my sweet, generous, talented, funny, brilliant and handsome little brother David H. K. Bell will spend today in the company of our Heavenly Father,

      Har du sett Lilo & Stitch på bio i år och vad tyckte du om filmen?

      <bild>Hans sista skådespelarinsats var uppskattad av många.</bild>


      Final Fantasy XVI-regissören vill släppa spelet på Switch 22025-06-22 14:49
      Mer bärbara Final Fantasy.
      JD Vance: USA:s attacker riktar sig mot Irans nukleära ambitioner, inte mot dess regering2025-06-22 14:36

      De senaste nyheterna om Israel och Iran. JD Vance har sagt att USA inte är engagerat i ett krig med Iran, utan snarare med sitt kärnenergiprogram, som han hävdar har bromsats avsevärt av de senaste attackerna som beordrats av president Donald Trump.


      • Du kanske är intresserad: USA går in i konflikten mellan Israel och Iran.



      "Vi är inte i krig med Iran. Vi är i krig med Irans kärnenergiprogram. Jag tycker att vi verkligen har skjutit tillbaka deras program väldigt länge. Jag tror att det kommer att dröja många, många år innan iranierna kommer att kunna utveckla ett kärnvapen.

      – Vi vill inte ha ett regimskifte. Vi vill inte dra ut på detta... Vi vill få ett slut på kärnenergiprogrammet, och sedan vill vi tala med iranierna om en långsiktig lösning här." JD Vance betonade också att USA "inte hade något intresse av stövlar på marken".


      <bild>Atlanta, Georgia, USA – 4 november 2024. Ohio-senatorn JD Vance talar vid vicepresidentkandidatens valmöte i Atlanta, Georgia, en dag före Trump-Vances seger i valet</bild>


      Bandai Namco räknar ned till Little Nightmares-event 24 juni2025-06-22 14:21

      Little Nightmares 3 har ännu inget konkret releasedatum, vilket det snart kan bli ändring på. Malmöbaserade Tarsier Studios som låg bakom de två första spelen i serien fokuserar just nu på sitt nya spel - Reanimal, och det är upp till Supermassive Games (Until Dawn, The Dark Pictures Anthology) att ta upp kampen mot ruskprickar och mörker i den tredje och fristående delen där de två karaktärerna Low och Alone måste samarbeta för att överleva i landet Nowhere.

      Även om det ännu inte är bekräftat att Little Nightmares 3 står i fokus på eventet så finns det mycket som talar för det då vi vet att spelet är planerat för lansering i år. Det finns även indikationer på att Little Nightmares Enhanced Edition kan komma att släppas i samband med den planerade visningen, då titeln läckte tidigare denna månad via Playstation Store - men som sedan plockades bort lika snabbt. Något som Twitter-användaren Wario64 var snabb med att uppmärksamma.

      24 juni, 20:29 svensk tid får vi veta mer om framtiden för Little Nightmares när sändningen går av stapeln.

      Ser du fram emot fler mardrömmar?

      <bild>Nya gulliga karaktärer möter nya dödliga faror.</bild>


      Forge-skapare överger Halo Infinite i protest mot Halo Studios2025-06-22 13:33

      Om du var med när Bungie lanserade {Halo 3} år 2007 så är du utan tvekan medveten om det Forge-läge man lade till då som lät spelarna modifiera sina egna banor. Det tog inte förrens {Halo: Reach} innan spelläget tog fart på allvar och även om det finns mycket att kritisera 343 Industries/Halo Studios för efter att dem ärvde serien, när Bungie gick vidare med {Destiny}, så har Forge-läget varit briljant i {Halo 5: Guardians} och {Halo Infinite} efter att inte riktigt ha hållit måttet i {Halo 4} och Halo 2: Anniversary.

      När 343 Industries tappade runt hälften av sina anställda (där alla chefer fick gå och det nya högsta hönset Pierre Hintze lade en ny väg framåt) där 343 Industries bytte namn till Halo Studios och där man övergav Bungies gamla Blam-grafikmotor för att istället gå över till Unreal Engine, så har även Halo Studios för det mesta övergivit {Halo Infinite} för att stället fokusera på framtida spel.

      Detta har gjort att {Halo Infinite} till stora delar har hållits vid liv av dess community och fans som exempelvis har skapat flertalet imponerande banor i Forge-läget där Halo Studios gjort dessa möjliga att lira i matchmaking men nu kommer det att vara slut med det då det kändaste Forge-teamet The Forge Falcons känner sig utnyttjade av Halo Studios och anser att man inte får någon kompensation eller tack överhuvudtaget genom att säga på X:

      "Our feelings regarding Halo & Forge. Seen some discussion on this recently, so, starting with the obvious, there's no reason forgers should still be getting no meaningful compensation.

      None of us ever started making things in the hopes we'd get compensated and have never expected it, and to our knowledge, not a single forger in the community has. But to see your work used in promotional material for a game, plastered all over in-game and featured in Matchmaking, to not receive even a simple sincere thank you or anything to make us feel appreciated beyond marketing events for the game, is just an odd feeling."


      Halo Studios relation är minst sagt frostigt just nu med dess fans då även Digsite, som var ansvariga för att göra tillgängligt mängder med material till {Halo: The Master Chief Collection} som Bungie skapade långt tillbaka i tiden men aldrig släppte, också fick nog av Halo Studios då de kände sig utnyttjade på samma premisser.

      The Forge Falcons har lovat att en sista Forge-bana kommer att släppas senare i år men sen är det alltså slut för deras del där de istället kommer att gå över till {Fortnite}. Flertalet andra som gör Forge-banor har också hävdat att det nu kommer vara slut för deras del och detta kommer helt klart vara en kännbar förlust för både Halo Studios del men även för dess fans, då de fans i communityt som varit mest ansvariga för att hålla {Halo Infinite} vid liv fram till att nästa spel släpps, nu alltså lämnar spelet helt och hållet.

      <bild></bild>
      Halo Studios relation med fansen är minst sagt frostig just nu.


      Ny Borderlands 4-trailer - Lär dig mer om storyn2025-06-22 13:15
      Lär dig mer om Kairos och dess onding.
      Elden Ring Nightreign remixar bossarna i en ny uppdatering2025-06-22 09:10
      Mixa och matcha.
      Fantasy Life i: The Girl Who Steals Time får ett roguelike-läge2025-06-21 16:00
      Oväntat DLC på ingång till den gulliga livsstilssimualtorn.
      Är Metroid Prime 4: Beyond nära att släppas?2025-06-21 12:30
      I alla fall om vi ska tror reklamen i Londons tunnelbana.
       073-731 76 64   [email protected]